Style Switcher

Predefined Colors

Opublikowano

5 WSKAZÓWEK- jak realizować cele

Autor: avida0 komentarzy Kategoria: Aktualności

Witaj w kolejnym wpisie naszego avidowego bloga. Nie zapomnij pobrać PDF’a z podsumowaniem artykułu, w którym znajdziesz miejsce na swoje NOTATKI! 📰 Dziś kontynuujemy temat wyznaczania  celów. Ostatnio zachęcaliśmy Cię do odpowiedzi na pytanie PO CO, dziś mamy dla Ciebie…  👇👇👇

 

5 WSKAZÓWEK na to- JAK realizować cele

Wiesz już czego pragniesz w życiu? Wiesz, w jakim kierunku chcesz zmierzać? Wiesz w co chcesz się zaangażować i włożyć swoją energię? 🤔 Jeśli TAK– pierwszy krok  masz już za sobą 👣

Wszystko jednak zależy od tego co z tym zrobisz. Możesz zatrzymać marzenia w swojej głowie, albo ruszyć w podróż do ich realizacji. Jak zatem to zrobić? Na co warto zwrócić uwagę, aby posuwać się naprzód?

Jak zacząć realizować nasze cele? 🎯

  1. SPISZ TO

Po pierwsze zapisz je na kartce. Pozostawianie ich tylko w głowie, niesie ryzyko tego, że będziesz mieć zbyt ogólny obraz tego czego byś chciał, nie wiedząc co z tym dalej zrobić. Spisanie CELU 🎯 zmusi Cię do przemyśleń, z których dowiesz się dokładnie DO CZEGO dążysz i CO sprawi Ci radość, ponadto przelanie myśli na papier, jest jak złożenie podpisu… zatem jest poważnym krokiem do mobilizacji siebie samego 💪

CEL zapisany jest już celem do zrealizowania prawda?

Przypuśćmy, że od wielu lat wynajmujesz mieszkanie i mówisz sobie, że kiedyś trzeba będzie się ogarnąć i ‘pójść na swoje’. Czas coś z tym zrobić, więc zapisz: zakup mieszkania.

  1. BĄDŹ KONKRETNY

Sprawdź czy zapisany CEL 🎯 jest precyzyjny, tj. czy określiłeś szczegóły, nie pozostawiając go w ogólnikach. Zamiast sformułowania „kupię mieszkanie”, warto doprecyzować formę np. „w roku 2019 kupię mieszkanie”. Super, jeśli będziesz w stanie dodać informację nt. lokalizacji (np. dzielnicy), metrażu, ilości pokoi, czy mieszkanie będzie pochodziło z rynku pierwotnego/ wtórnego itp.. Oczywiście to tylko przykład, ale zadbaj o detale w wizji swojego celu- wówczas będziesz mógł dążyć do efektu, który Cię naprawdę interesuje.

  1. BĄDŹ REALISTĄ

CELÓW 🎯 można mieć w głowie wiele, pytanie czy są one na nasze siły i realia naszego życia 🙂 Oczywiście mają być ambitne i mogą być jak najbardziej „duże”, ale muszą być osiągalne. Jeśli postanowisz sobie odłożyć na konto 50 tysięcy w pół roku na wkład własny, a wiesz, że zarabiasz 2,5 tysiąca zł miesięcznie, to jedyne co możesz sobie zaserwować, to głębokie rozczarowanie. Zostawmy na chwilę wizję o nowym mieszkaniu na rzecz bardziej przyziemnego celu. Jeśli postanowisz sobie przebiec maraton, który odbędzie się za miesiąc, podczas gdy nie czynisz żadnych przygotować, to jedyne co możesz osiągnąć to kontuzja i poczucie porażki. Oczywiście cel jest jak najbardziej do osiągnięcia, ale po odpowiednim przygotowaniu.

Wróćmy do mieszkania, bo to jeden z tych celi, w którym chcieć nie zawsze będzie oznaczało móc. Bo np. możesz nie mieć na wymarzone gniazdko zdolności kredytowej. By wiedzieć na co musisz sobie pozwolić musisz skontaktować się z doradcą kredytowym, aby pomógł wyliczyć Ci zdolność kredytową. Dopiero wtedy będziesz wiedział, czy możesz sobie pozwolić na mieszkanie trzypokojowe, czy jednak musisz zacząć od czegoś mniejszego. Bycie realistą nie ma podcinać Ci skrzydeł, tylko sprowokować do racjonalnego działania💪

  1. USTAL CZAS REALIZACJI

Nie ma nic bardziej złudnego, niż powiedzenie sobie: „TAK- zrobię to kiedyś”/ „za chwilę”/ „nie teraz- później”. Można wtedy w nieskończoność odwlekać realizację CELU 🎯, czy marzenia, które nosisz w głowie. Wówczas możesz zorientować się po 5 latach, że nic nie zrobiłeś w tym kierunku i nadal jesteś w punkcie wyjścia. Zatem– spisując swój cel ustal termin, w którym chcesz go zrealizować. Zapewne nie raz zorientowałeś się, jak działają na nas deadliny ⏳  Wówczas motywacja, energia, zaangażowanie idą pełną parą, bo musisz zdążyć na czas. Dlaczego nie masz oczekiwać tego od siebie? 🤗

Tutaj oczywiście nie chodzi o presję czasu, która wpłynie destrukcyjnie, ale zdecydowanie zmotywuje Cię w danym czasie do działania. Zatem nie mów sobie: „sprawdzić zdolność kredytową” czy „znaleźć mieszkanie” , ale ujmuj to w sposób skonkretyzowany: „do końca marca spotkam się z doradcą kredytowym, by wyliczyć zdolność kredytową”, czy „w każdą sobotę będę przeglądał oferty mieszkań”.

  1. POKRÓJ NA KAWAŁKI

Jeśli spisałeś już swoje CELE 🎯, widzisz, że niektóre z nich są mniejsze, inne większe. Zapewne część z nich można zrobić już teraz, w ciągu jednego dnia czy tygodnia np. „przeczytać książkę”, czy „oddać projekt”. Cele wymagające większej ilości czasu, wiążą się z tym, że wpływa na nie wiele czynników, bądź wymagają konkretnego przygotowania. Podziel zatem swój cel na mniejsze, rozdziel na poszczególne kroki. 

Kontynuujmy przykład naszego mieszkania, którego celem głównym jest zakup nieruchomości 👉 co w tym przypadku będzie celem pośrednim? Noooo… pewnie będzie ich cała masa, na przykład:

👉 Weryfikacja zdolności kredytowej– określ deadline, do którego dajesz sobie czas na sprawdzenie swoich możliwości finansowych. Nie pisz ogólnie „w 2019”. Zauważ, że to pierwszy krok, który będzie determinował całą resztę, zatem wyznacz konkretną datę.

👉 ‘Uzbieranie’ kwoty na wkład własny, bądź weryfikacja zgromadzonych już oszczędności– TAK, tu również powinieneś określić deadline, bo jeśli się nie uda, będziesz musiał szukać rozwiązań!

👉 Weryfikacja ofert z rynku pierwotnego– określ termin i rób na bieżąco notatki z wnioskami

👉 Weryfikacja ofert z rynku wtórnego– określ termin i rób na bieżąco notatki z wnioskami

👉 Wybór mieszkania– tu nie musisz określać deadline’u, bo wybór mieszkania to bardzo poważna sprawa i może wymagać większej ilości czasu. .. Powinieneś już wiedzieć na co jesteś w stanie sobie

pozwolić finansowo, dlatego na tym etapie powinieneś już bardzo dokładnie sprecyzować jego ‘parametry’, takie jak lokalizacja, metraż, zakres cenowy, ilość pokoi, czy w stanie deweloperskim, czy z rynku wtórnego do całkowitego remontu, czy raczej szukasz mieszkania do wprowadzenia się bez dodatkowych kosztów itp

👉 Kredyt/ procedury bankowe– czas realizacji tego celu pośredniego uzależniony będzie od realizacji powyższych punktów, ale musisz być na niego przygotowany. Podpisanie umowy deweloperskiej, niezbędne dokumenty, czy wynikające z nich opłaty- nic nie może Cię zaskoczyć, więc zaplanuj jen punkt w swoich aktywnościach, najlepiej wypisując wszystko czego musisz się dowiedzieć.

👉 Remont- zaplanuj z wyprzedzeniem poszukanie ekipy remontowej, czy konsultacje dot. aranżacji wnętrz. W zależności od tego czego szukasz, czekać Cię będzie szereg dodatkowych zadań do wykonania. Jeśli znajdziesz specjalistę od kładzenia podłóg, czy kafelek, nie możesz dopiero rozpocząć poszukiwania materiałów. Musisz być na to gotowy zdecydowanie wcześniej!

👉 Wyposażenie/ meblowanie/ dekoracje– uuuuu… ten cel spokojnie należałoby podzielić na kilka mniejszych. Nie wybierzesz stołu z krzesłami na czas- ok, nic się nie stanie, przez kilka dni będziesz jadł na kolanie, ale mieszkać możesz. Jeśli natomiast mówimy np. o pracach elektrycznych/ hydraulicznych to z szukaniem wykonawcy nie powinieneś czekać na dzień przeprowadzki- z wiadomych względów.

 

Bieżąca weryfikacja celów pośrednich pomoże Ci kontrolować realizację celu głównego. Da Ci informację, czy zbliżasz się do pożądanego efektu, a jeśli wystąpią zagrożenia, to będziesz na nie przygotowany! 💪

Sam widzisz, że w zależności od rangi celu, może on się mnożyć na mniejsze kroki 👣, które dopiero w perspektywie czasowej, doprowadzą Cię do tego, CO CHCESZ osiągnąć. Ważne, żeby nie poddawać się na etapie tych mniejszych zadań, które dopiero łącznie dadzą efekt końcowy!

 

____ POBIERZ PDF’a w wersji do druku z ZADANIEM i miejscem na Twoje notatki____

 

Na koniec… przeanalizuj sobie, czy CELE, do których chcesz dążyć, są tylko w Twojej głowie (w folderze „chciałbym kiedyś”), czy faktycznie robisz coś, co przybliża Cię do ich realizacji???

Sprawdź, spróbuj i zobacz co się stanie 😊

 

Miłego dnia!

– redakcja Akademii Avidy

 

Jeśli nie czytałeś naszego artykułu o wyznaczaniu celu, to powinien Cię zainteresować:

http://avida.com.pl/wyznaczanie-celow-po-co-mi-to/

 

Tagi: , , , , , , , , , , , , , , , ,