Style Switcher

Predefined Colors

Opublikowano

CZYM WŁAŚCIWIE JEST MOTYWACJA?

Autor: avida0 komentarzy Kategoria: Aktualności

 

Witaj w kolejnym wpisie naszego bloga. Nie zapomnij pobrać PDF’a z podsumowaniem artykułu, w którym znajdziesz miejsce na zadanie i NOTATKI! 📰 Dziś o tym….

 

CZYM WŁAŚCIWIE JEST MOTYWACJA?

Gdy uzmysłowisz sobie, że motywacja jest tym czego potrzebujesz każdego ranka aby rozpocząć nowy dzień, realizować cele osobiste, marzenia, plany zawodowe, rozwojowe ale i zwykłe obowiązki, będzie Ci łatwiej poszukać sensu w realizacji każdej z tych czynności. Dlaczego? Bo każda z nich da Ci kolejną dawkę motywacji do realizowania siebie, jakkolwiek górnolotnie to nie zabrzmiało.

TAK codzienna szarówka, zwana przez niektórych wegetacją, również może mieć większy sens! 😊

Oczywiście i bez motywacji wstaniesz z łóżka, umyjesz zęby, może nawet zjesz śniadanie przed wyjściem do pracy, jakoś przebolejesz te 8h w robocie, starając się nie wychylać robiąc tylko to co konieczne. Resztę zrobisz później, bo dziś nie jest Twój dzień. Wrócisz do domu, odgrzejesz kotleta albo i nie.. odmówisz znajomym wyjścia na ‘miasto’ bo przecież jesteś zmęczony i musisz odpocząć, a i tak pomimo kilkugodzinnego relaksu przed TV pójdziesz spać (znów) delikatnie mówiąc niewypoczęty.

Czy powiesz sobie wtedy: to był dobry dzień? No przecież to oczywiste, że NIE. To NIE był dobry dzień! Co to w ogóle za pytanie? Nie trzeba pisać artykułu, by wszyscy odpowiedzieli na nie w ten sam sposób… Możesz być spokojny, bo nie będziemy Tobie prawić morałów i mówić „jak żyć”.

 

Chcemy pokazać Ci, że MASZ WPŁYW na ‘jakość’ swojego dnia, tygodnia, miesiąca… życia. Wystarczy, że zrozumiesz na czym polega MOTYWACJA.

Tak jak łatwiej jest obsługiwać piekarnik, po przeczytaniu instrukcji jego obsługi, tak łatwiej jest zrozumieć siebie samego, wiedząc, czym jest motywacja wewnętrzna i zewnętrzna. Wróćmy do piekarnika- oczywiście każdy z nas i bez instrukcji będzie potrafił go uruchomić, ale czy pozna jego wszystkie funkcje? Ukryte programy/ umiejętności? Można zastosować metodę prób i błędów, ale ryzykujemy, że coś się nam spali, albo będzie surowe. Stracimy poświęcony czas, energię, produkty i podlejemy to jeszcze naszym rozczarowaniem… Po wszystkim okazuje się jeszcze, że zamiast szorować go godzinami, wystarczyło włączyć odpowiedni program czyszczący, ale skąd miałeś to wiedzieć, skoro olałeś instrukcję?? 🤔

____ POBIERZ PDF’a w wersji do druku i z miejscem na Twoje notatki____

 

Będąc odpowiednio zmotywowanym możesz osiągnąć co tylko zapragniesz, ale znalezienie 👉 MOTYWACJI WEWNĘTRZNEJ 👈 to trudne zadanie- zwłaszcza gdy szukasz jej nie tam gdzie trzeba. Każdemu z nas wydaje się czasem, że jest słaby, plany stają się nierealne do spełnienia, sens wszystkiego do czego dążymy staje pod znakiem zapytania, a czynności które niegdyś wykonywaliśmy z lekkością stają się wręcz niemożliwe do zrealizowania. Czy to oznacza, że Twoje życie jest bez sensu? Że jesteś beznadziejny? Oczywiście, że NIE!
Jeśli poszukasz w sobie motywacji wewnętrznej zyskasz nie tylko jasność umysłu, power do działania, ale jeśli twoje plany są realne, to możesz osiągnąć co tylko zechcesz i czerpać z nich przyjemność.

Co ważne, motywować powinieneś się zarówno w nauce, pracy, jak i życiu prywatnym. Każda z tych sfer wpływa na Ciebie, Twoją osobowość, Twoje działanie i to kim jesteś. Dlaczego mówiąc o motywacji mamy przeważnie na myśli realizację większych celów?

Dlaczego pomijamy codzienne zadania i obowiązki, których realizacja jest kluczowa w realizacji tych ‘większych’? Nie oszukuj się, że nie potrzebujesz motywacji do codziennego funkcjonowania, no chyba, że jesteś jak Tamagotchi, który mechanicznie wykonuje zaprogramowane minimum i tylko „pić, jeść, spać…” 😊

Pamiętaj jednak, że motywacji nie nakarmisz marzeniami, których nie jesteś w stanie zrealizować. Owszem te ‘duże’ marzenia, nawet jeśli są sporą abstrakcją na dzień dzisiejszy, są nam potrzebne jako cel długodystansowy, ale o tym napiszemy kiedy indziej. Staraj się również szukać motywacji w rzeczach, które są możliwe do osiągnięcia w najbliższej perspektywie. Każdy zrealizowany cel będzie motywował Cię do dalszego działania, a Ty- musisz się nauczyć doceniać siebie za jego realizację! Ciesz się z sukcesów, nawet gdy nie wnoszą do twojego życia niczego spektakularnego. Zrobiłeś dziś ten cholerny raport w excelu 5 minut szybciej? WOW! Brawo, zrobiłeś to! 💪

To bardzo proste- jeśli tylko zdasz sobie sprawę z tego, że motywacja pochodzi z Ciebie samego, będziesz trzymał w swoich rękach pilota do jej sterowania.

 

👉 MOTYWACJA ZEWNĘTRZNA👈 to bodźce, które możesz otrzymywać z otoczenia, ale nie musisz. To dobre słowo od Kierownika, Wykładowcy, Rodzica, twojej drugiej połówki, kogoś bliskiego z naszego otoczenia zawodowego, czy prywatnego. Wyrażana werbalnie i niewerbalnie, czy w formie pochwały na forum, dyplomu, medalu, kwiatów, kartki z podziękowaniem, jak również maila, wiadomość SMS, czy poklepusa po ramieniu! Choć cel jest ten sam, forma może być mniej lub bardziej oficjalna. Ale… Jeśli będziesz nieustannie oczekiwał motywacji z zewnątrz, to czy będziesz potrafił ją doceniać? Przełożyć na działanie?

Motywacja zewnętrzna pojawić się może również jako reakcja na coś, co sam komunikujesz- np. na portalu społecznościowym, ale ludzie są różni. Uważaj, oczekiwanie jej nie tylko uzależnia ale i upośledza samodziałanie. Mówiąc wprost- może okazać się pułapką. Najgorzej jednak będzie wtedy gdy, poczujesz się zdemotywowany przez brak motywacji zewnętrznej, której oczekiwałeś! Najgorzej!!!

Nie zakładaj więc, że za wszelką cenę musisz być motywowany, a jeśli już będziesz, to musisz pobudzić motywację wewnętrzną, aby wykorzystać ją produktywnie w dłuższej perspektywie.

 

Motywacja ma sens wyłącznie wtedy, gdy dzięki niej działasz i posuwasz się do przodu! Nie ma tłumaczyć lepszej formy, ma być nagrodą za wykonaną pracę. Tak, motywacja to nieustanna praca nad sobą, swoimi oczekiwaniami, dostrzeganie małych rzeczy prowadzących do realizacji większych celów. Motywacja rozwija się stopniowo, ale dzięki temu możesz zrozumieć JAK DZIAŁA i nauczyć się konsekwentnie realizować każdy swój cel.  No dobrze, ale nie zawsze jest kolorowo. Co więc robić, gdy pojawią się problemy?  🤔

 

👉 DEMOTYWACJA👈 jest chwilowa- pamiętaj, od Ciebie zależy jak bardzo wpłynie na Twoje postrzeganie siebie i świata, a więc jak szybko poradzisz sobie z napotkanymi trudnościami/ słabościami. Wracając do przykładu z początku wpisu- masz gorszy dzień, odmawiasz spotkania z przyjaciółmi i wybierasz wylegiwanie się na kanapie przed TV- OK, daj sobie na luz, jeśli tego potrzebujesz, byle tylko dziś! Jutro zmobilizuj się do działania- by nie żałować (bo jesteśmy przekonani, że w połowie wieczoru żałowałeś, że nie zwlokłeś się z tej kanapy)! 😊
Znasz na pewno powiedzenie „nic nie dzieje się bez przyczyny”, to banalnie proste, czasem musisz musisz się potknąć, żeby nauczyć się coraz szybciej i sprawniej podnosić. Ma to sens wyłącznie wtedy, gdy wyciągasz wnioski, bo wszystko czego pragniesz ma swoją cenę!

 

Jak radzić sobie z demotywacją i co robić aby do niej nie dopuszczać?

Oto 10 prostych rad:

1.

Wyznacz sobie konkretne cele i określ sposób na ich realizację . Podpisz się pod nimi i spróbuj zaprognozować termin ich realizacji- mniej cel.

2.

Jesteśmy wzrokowcami, dlatego pomoże Ci w tym zwizualizowanie swoich celów. Wydrukuj zdjęcie, wrzuć do kalendarza, jako zakładka do książki, lub wstaw na tapetę komputera, dzięki temu Twój cel będzie ‘zawsze przy Tobie’ a dodatkowo stanie się dla Ciebie bardziej realny.

3.

Określ swoje mocne i słabe strony, przy czym tych drugich staraj się unikać, ale nie za wszelką cenę. Niektóre rzeczy po prostu trzeba wykonać, nawet jeśli się ich obawiasz. Inaczej staniesz w miejscu.

4.

Uwierz w siebie, działaj systematycznie i wyrzuć ze swojego słownika „nie dam rady”, „nie chcę”. Nie eliminuj trudności, pracuj nad sobą!

5.

Przewróciłeś się- wstań, otrząśnij z chwilowego bólu i idź dalej, pamiętając, że Twoja chwilowa niedyspozycja będzie za chwilę jedynie wspomnieniem pozbawionym emocji.

6.

Miej otwartą głowę, myśl kreatywnie i urozmaicaj sobie dzień, by nie popadać w rutynę. Gdy odmawiasz- zastanów się dlaczego i czy nie będziesz żałował.

7.

Dostrzegaj małe kroczki i doceniaj swoje osiągnięcia, zauważaj progres, inaczej przepadniesz.

8.

Nie oczekuj czegoś, czego wcale nie potrzebujesz by działać.

9.

Podnoś sobie poprzeczkę, byle realnie 🙂

10.

Pamiętaj, że stan demotywacji jest również potrzebny i nie powinien pielęgnować w Tobie wyrzutów sumienia- pod warunkiem, że jest stanem chwilowym.

 

👉 MOTYWOWANIE SIĘ  👈 jest sposobem na sukces, jeśli tylko chcesz przestać snuć plany na poczet działania- TU I TERAZ! Pamiętaj, musisz być konsekwentny i nie możesz odpuszczać, gdy pojawiają się słabości. Tylko w ten sposób zbudujesz w sobie potężną siłę woli, która pomoże Ci przenosić skały 😊

 

Powodzenia!
– redakcja Akademii Avidy

 

 

Jeśli nie czytałeś naszego artykułu o efektywnym zarządzaniu czasem, to może Cię zainteresować:

http://avida.com.pl/10-zasad-efektywnego-zarzadzania-czasem/

 

 

Tagi: , , , , , , , , , , ,