Style Switcher

Predefined Colors

Opublikowano

Jak Cię widzą, tak Cię piszą!

Autor: avida0 komentarzy Kategoria: Aktualności

 

Przyznaj- chcesz by ludzie odbierali Cię dobrze! Ba! Chcesz, by myśleli o Tobie jak najlepiej!

Co ważne, nie mamy na myśli aspektów wizualnych- nie, nie, nie! Nie doradzimy Tobie- czym powinieneś się kierować wybierając zdjęcie na Facebook’a, czy Instagram. Nie będziemy podpowiadać jak skomponować strój- oprócz wtrącenia, że powinien być zawsze adekwatny do czasu, miejsca i okoliczności, w których masz się znaleźć 😊

Naszym celem jest danie Tobie wartości, która może w istotny sposób wpłynąć na Twoje życie: rodzinne, towarzyskie, czy zawodowe. W końcu jesteś na blogu motywacyjno- rozwojowym!  😊


Dzisiejszym wpisem i zadaniami, które dla Ciebie przygotowaliśmy, chcemy zmotywować Cię, byś spróbował zwizualizować siebie samego. Takim jakim jesteś- w kontakcie osobistym z drugim człowiekiem.

Zatem jak opisać siebie, bez omawiania atrybutów naszej fizyczności??? Odpowiedź jest prosta- spróbować spojrzeć na siebie oczyma Twoich bliskich, kolegów i koleżanek z pracy, a może nawet całkiem obcych Ci osób, które mijasz na co dzień na ulicy, czy w markecie.

PO CO TO WSZYSTKO? Ano po to, iż JAK CIĘ WIDZĄ- TAK CIĘ PISZĄ, a przecież chcesz, by ludzie Cię lubili, akceptowali, ufali, szanowali i traktowali poważnie.


Rozpocznijmy od faktu, który należy stwierdzić- jesteśmy wzrokowcami 👀 i choćbyśmy ‘opakowali’ się najpiękniejszym strojem i wypowiadali błyskotliwe słowa, to dla odbioru naszej osoby w kontakcie face-to-face– będą miały znaczenie m.in. nasze: gesty, mimika, czy sposób w jaki się zachowujemy.

Czy zgodzisz się z nami, że nawet niepozorny gest może zdradzić więcej niż wypowiadane słowa???

🔎

Może próbowałeś zrobić kiedyś komuś niespodziankę, co wymagało od Ciebie byś <delikatnie mówiąc> nagiął rzeczywistość?

Jak Ci poszło? Może jesteś mistrzem manipulacji 😊 ale wiedź, że nasze ciało może nas zdradzić pomimo najlepiej wymyślonej historii 🤣

🔎

Może przypominasz sobie sytuację, w której to ktoś inny próbował zorganizować niespodziankę Tobie, choć wiedziałeś od samego początku, że coś kombinuje? Czy dałeś po sobie poznać ‘o co kamann’? 🙈🙉🙊  Czy chciałeś, by osoba chcąca sprawić Ci przyjemność tkwiła w przekonaniu, że dobrze jej idzie? 😊

To akurat przykład manipulacji, którą łatwo usprawiedliwiamy z uwagi na intencję- ma na celu sprawienie komuś radości… ❤️  ale przecież nie zawsze jest tak kolorowo…

🔎

Przypomnij sobie sytuację, w której ktoś Cię okłamał– skąd wiedziałeś, że nie mówi wszystkiego lub chce Cię oszukać? Może dostrzegłeś jakiś grymas na twarzy? Uciekanie wzrokiem, czy nerwowy ruch rąk???

🔎

Teraz przypomnij sobie sytuację, w której ktoś chciał Ciebie przeprosić– skąd wiedziałeś, że był z Tobą szczery?

A może to Ty chciałeś przeprosić kogoś? Wtedy pytanie brzmi, czy odebrał Twoje intencje jako szczere- uwierzył w Twoje przeprosiny???

🔎

Skąd wiesz, że Twojego kumpla (singla) naprawdę interesuje Twój dwugodzinny wywód o jakże ciężkiej roli męża i ojca?  Czy daje Ci do zrozumienia, że jest zaangażowany w dyskusję, którą ciągniesz???

🔎

I w drugą stronę- skąd wiesz, że Twoje zachowanie sprawiło komuś radość, albo że kogoś np. uraziło???

🔎

No właśnie- skąd wiesz, że ktoś jest zadowolony, smutny, zły, zdenerwowany, przerażony, podekscytowany itd.???

 

Nie wystarczy kogoś słuchać, by go zrozumieć. Mowa ciała potęguje nasz przekaz werbalny, dzięki czemu jest nam łatwiej czytać się nawzajem.

Jak to w ogóle brzmi!!! 😳 Spokojnie… CZYTANIE SIEBIE JEST DOBRE– bo pomaga zrozumieć intencje, daje informację zwrotną w jaki sposób nasz komunikat został odebrany, uruchamia szereg reakcji zwrotnych, daje info o potrzebach naszego rozmówcy, m.in. dzięki temu, że jesteś w stanie ocenić jego zaangażowanie w rozmowę na dany temat.


OK, nadszedł TEN moment- spróbuj przeczytać siebie!

PO CO??? Gdy zrozumiesz w jaki sposób postrzegają Cię inni, będzie Tobie łatwiej pracować nad tym, by wzmocnić swoje mocne strony i  wyeliminować te, które np. mogą kogoś śmieszyć, denerwować, irytować, czy wprowadzać w niezrozumienie. Możesz dzięki temu w znaczący sposób ułatwić komunikację z rozmówcą, a więc lepiej budować relację, na których Ci zależy.

NIE MASZ uszczęśliwiać ludzi na siłę- absolutnie! Masz czytać sygnały, które są wysyłane w Twoim kierunku, jak również wysyłać czytelne sygnały w drugą stronę.


Gdybyś mógł obejrzeć 🎬 wideo z przykładowej rozmowy 🎬 np. ze swoim szefem– jakie zachowanie byś u siebie zauważył? Odstaw na bok fakt, że nie lubisz oglądać się na filmach- nikt tego nie lubi! 😊

Gdy patrzymy na siebie zawsze mamy odczucia typu: „jaki ja mam dziwny głos- przecież ja tak nie mówię!”, lub „co ja robię z tymi rękami!”, lub czy ja naprawdę się tak śmieję?!” albo „jak ja wykrzywiam tą twarz, co to są za miny!”, czy „co ja robię, nie mogę usiedzieć na miejscu!”, a czasem po prostu „NIEto nie jestem ja!”…

Do tego dochodzą odczucia dotyczące tego co mówimy, typu: „przecież ja wcale nie chciałem tego powiedzieć!”, albo „miałem co innego na myśli”, czy „dlaczego nie powiedziałem mu tego co chciałem.”. 

                                                                                                                                   

To normalne, nie stresuj się, ale weź pod uwagę to, że właśnie w ten sposób możesz być odebrany przez Twojego rozmówcę. Ty nigdy nie będziesz względem siebie obiektywny, ale Twój obserwator odbiera wszystkie bodźcie które mu wysyłasz i reaguje kompatybilnie do tego co słyszy i widzi.

🔎

Jeśli zaczynasz wykonywać nerwowe ruchy, to poczuje zaniepokojenie, zablokuje się lub zwyczajnie zacznie się również denerwować.

🔎

Jeśli nie wykazujesz zainteresowania, nie zachowujesz kontaktu wzrokowego, NIE SŁUCHASZ i dajesz  wyraźnie odczuć, że rozmowa Cię nie interesuje, to może ją zakończyć, bądź pokierować ją przeciwko Tobie.

🔎

Jeśli zaczynasz zamykać się w sobie i masz problem z tym, by kontynuować rozmowę w merytoryczny sposób, to (w zależności od jego nastawienia), albo dobitnie potwierdzi swoją dominację, lub wprost przeciwnie- postara się Tobie pomóc w wyjściu z niekomfortowej sytuacji.

🔎

Jeśli swoim zachowaniem pokazujesz mu brak szacunku, bądź totalnie niezrozumienie, to bądź pewien, że to również wywoła w nim reakcję zwrotną. 🔄

🔎

Przykładów i scenariuszy można mnożyć w nieskończoność…Nie wszystkie będą do Ciebie pasowały, ale czas na Twoją decyzję. Czy CHCESZ spróbować opisać siebie- takim jakim jesteś w kontakcie osobistym z drugim człowiekiem??? Czy chcesz wiedzieć: ‘JAK Cię widzą- JAK Cię piszą’??? 🤔

Jeśli  ✖️  to zapamiętaj, że w kontakcie bezpośrednim nawet niepozorny gest może zdradzić więcej niż wypowiadane słowa. Mniej też na uwadze, że żeby kogoś zrozumieć, nie wystarczy go słuchać.

Jeśli  ✔️   przejdź do zadań, które dla Ciebie przygotowaliśmy w temacie dzisiejszego artykułu ✍️

 

📰 POBIERZ PDF’a, z miejscem na Twoje notatki oraz ZADANIAMI do wykonania   📰

 

Pozdrawiamy Cię serdecznie!

– redakcja Akademii Avidy

 

 


Ten wpis może Cię zainteresować: ‚Człowiekiem jestem i nic co ludzkie mi nie jest obce‚:

http://avida.com.pl/czlowiekiem-jestem-i-nic-co-ludzkie-nie-jest-mi-obce-wykorzystaj-to-do-budowania-relacji/ 


 

#blog #blogujemy #nowywpis #blogmotywacyjny #blogrozwojowy #rozwójosobisty #motywacja #komunikacja #akademiaavidy #avida #avidablog #mowaciała

Tagi: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,