Style Switcher

Predefined Colors

Opublikowano

JAK napisać dobre CV???

Autor: avida0 komentarzy Kategoria: Aktualności

Witaj w kolejnym wpisie naszego avidowego bloga. Nie zapomnij pobrać PDF’a z podsumowaniem artykułu, w którym znajdziesz wzór uzupełnionego CV oraz miejsce na swoje NOTATKI! 📰 

 

Jeśli szukałeś już wcześniej pracy, zapewne masz za sobą swoje pierwsze napisane CV. Jeśli chcesz je odświeżyć lub masz pewne wątpliwości co do jego stworzenia, bądź ten ruch jest dopiero przed Tobą– ten artykuł jest dla Ciebie. Wskażemy najważniejsze aspekty dobrze napisanego CV 📄

Czym właściwie jest CV?

Curriculum vitae z języka łacińskiego oznacza „przebieg życia”– zatem CV to Twój życiorys jednak w bardzo rzeczowym i konkretnym ujęciu. Każdy pracodawca szukając pracownika na ogłaszane przez siebie stanowisko, chce poznać Kandydatów, którzy na to stanowisko chcą aplikować.

W zależności od złożoności stanowiska pracy, aspekt wykształcenia zawodowego, czy doświadczenia w branży może mieć decydujące znaczenie. Czasem jednak pracodawcy cenią sobie osobę, która mimo braku doświadczenia w danym zawodzie, cechuje się pracowitością i pełnym zaangażowaniem, co daje możliwości szybkiego wdrożenia tej osoby w nowe obowiązki. Zatem nie spinaj się i nie stresuj dlatego, że dopiero zaczynasz. Zobacz jakie wymagania stawia pracodawca, patrz realnie, ale mierz wysoko! 💪

Wróćmy do samego CV- co powinno zawierać? Oto MUST BE in CV:

 

  1. PERSONALIA (takie jak: imię i nazwisko, data urodzenia, adres zamieszkania, numer telefonu, adres e-mail)
  2. Informacje dotyczące WYKSZTAŁCENIA (ukończone szkoły i osiągnięte wraz z tym tytuły, certyfikaty, szkolenia itp.)
  3. DOŚWIADCZENIE ZAWODOWE (podanie nazwy firmy i okresu, w którym było podjęte zatrudnienie, rodzaj    zajmowanego stanowiska – opcjonalnie – wraz z krótkim opisem zakresu obowiązków i wykonywanych zadań)
  4. SZKOLENIA (jeśli ukończyłeś i chcesz się nimi pochwalić)
  5. DODATKOWE INFORMACJE (określona przynależność do wszelkich organizacji, stowarzyszeń, fundacji, działanie w wolontariacie itp.)
  6. UMIEJĘTNOŚCI, które mogą mieć pozytywny wpływ na pożądane stanowisko (np. prawo jazdy, obsługa programu Photoshop)
  7. Znajomość języków (zwłaszcza jeśli stanowisko wymaga znajomości języka obcego – określenie poziomu zaawansowania w mowie i piśmie)
  8. ZAINTERESOWANIA (spróbuj skonkretyzować, tzn. jeśli lubisz ‘sport’, to napisz jaki, jeśli lubisz podróże, to napisz gdzie, jeśli lubisz czytać książki, to napisz jakie- DAJ SIĘ POZNAĆ!)

 

Jeśli nie jest to pierwsza praca, o jaką się starasz, być może uda się zdobyć i przedstawić także referencje od poprzedniego pracodawcy. 📄 Ma to znaczenie także, gdy była to wcześniej tylko praktyka podczas studiów w danej firmie czy organizacji.

Podczas wypisywania całej swojej historii edukacji i doświadczeń zawodowych, nie zapomnij o chronologii. Musi tam być porządek i logiczna ciągłość – i uwaga – na najwyższej  pozycji CV ma się znajdować nasza obecna/ ostatnia praca czy szkoła. Twojego potencjalnego pracodawcy nie będzie najbardziej interesowało co robiłeś x lat temu, dlatego niekoniecznie będzie zgłębiać temat szkoły podstawowej 😊

Pamiętaj, że wszystko ma być napisane konkretnie, bez zbędnego rozpisywania się. Ważne aby CV nie przekroczyło dwóch kartek A4, choć idealnie byłoby zmieścić wszystko na jednej stronie 🙂 Obecnie, przy tylu różnych wzorach CV i ich ujęciach graficznych, mimo wielu treści, jedna karta A4 jest zdecydowanie osiągalna! Pamiętaj również, że Twój potencjalny Pracodawca dostaje wiele CV od kandydatów– Ty będziesz wśród nich, tak więc zadbaj o to, aby Twoje CV było czytelne, spójne i konkretne.

 

Nie zapomnij o zdjęciu, które na nim zamieścisz. Niech będzie ono schludne, na jednolitym tle, tak aby wyglądało profesjonalnie. Zdjęcia z piątkowej imprezy czy wesela kuzynki (nawet jeśli je wykadrujesz tak, że będzie widać samą twarz w pięknej fryzurze i wieczorowym makijażu) zostaw w rodzinnym albumie 🖼

Niezbędnym także, w świetle przepisów i ustawy, jest zapis o Twojej zgodzie na przetwarzanie danych osobowych. Klauzula „wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Administratora moich danych osobowych dla celów niezbędnych do przeprowadzenia procesu rekrutacji i archiwizacji” musi być zawarta na Twoim CV, w przeciwnym razie uniemożliwi to przetwarzanie Twoich danych osobowych, a w konsekwencji uniemożliwi przeprowadzenie procesu rekrutacji i spowoduje konieczność usunięcia Twoich danych.

 

Skoro już wiesz jakie informacje muszą się znaleźć w Twoim CV – do dzieła 💪

W sieci znajdziesz mnóstwo szablonów CV, które mogą przyciągnąć wzrok rekrutera firmy, do której aplikujesz. Fakt, niektóre z nich są płatne, jednak ta niewielka inwestycja może zaprocentować większą ilością zaproszeń na rozmowy 😊  Oczywiście wygląd to nie wszystko, bo liczy się treść i nasze wykształcenie/ umiejętności/ doświadczenie, ale pamiętajmy, że po drugiej stronie jest także człowiek, który odbiera pewne wrażenie po otrzymaniu każdej kandydatury.

Jeśli natomiast zgłaszasz chęć podjęcia pracy poprzez aplikację/ portal pracy/ portal społecznościowy, na którym masz stworzony swój profil- Twoje dane, które kiedyś wprowadziłeś zaczytują się automatycznie. Dbaj o aktualność zawartych informacji, jak również ‘jakość’ zdjęcia, które jest Twoją wizytówką.

 

Podsumowując- jeśli szukasz WZORU CV do uzupełnienia, internet podpowie Ci mnóstwo rozwiązań.

My skupiliśmy się na praktycznych radach dotyczące tego, JAK CV prawidłowo UZUPEŁNIĆ, dlatego załączamy Tobie przykład CV- uzupełnionego o podstawowe (oczywiście fikcyjne) informacje.

____ POBIERZ PDF’a, z miejscem na Twoje notatki____

 

Życzymy Ci powodzenia, owocnych rozmów rekrutacyjnych i znalezienia pracy swoich marzeń ❤️ 

Pozdrawiamy Cię serdecznie,

– redakcja Akademii Avidy

 

👇👇👇

👉 Ten artykuł powinien Ciebie zainteresować: http://avida.com.pl/jaka-jestes-wizytowka-samego-siebie/

👉 SZUKASZ PRACY??? Sprawdź kogo aktualnie poszukujemy do naszych oddziałów w Poznaniu, Łodzi i Szczeciniehttp://avida.com.pl/kariera/doradca-klienta-ds-produktow-bankowych/  

 

Tagi: , , , , , , , , , , , , , , , , , ,