Style Switcher

Predefined Colors

Opublikowano

JAK przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej?

Autor: avida0 komentarzy Kategoria: Aktualności

 

Witaj w kolejnym wpisie naszego avidowego bloga. Nie zapomnij pobrać PDF’a z podsumowaniem artykułu, w którym znajdziesz ZADANIA, które przygotują Cię na rozmowę kwalifikacyjną. Znajdziesz w nim również miejsce na swoje NOTATKI!📰

JAK przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej?

 

Dziś o ‘zabiegach’, które powinieneś wykonać przed rozmową kwalifikacyjną, by była dla Ciebie efektywna.

Kiedy podejmujesz decyzję dotyczącą Twojej ścieżki zawodowej, zarówno na jej początku 🔜, jak na dowolnym jej etapie 🔛, warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań, a także zorientować się „co w trawie piszczy”, jeśli chodzi o perspektywę potencjalnego pracodawcy.

Przedstawiamy  kilka kroków 👣, które mogą Tobie pomóc przed umówionym spotkaniem rekrutacyjnym. Niezależnie od tego, czy jest to rozmowa o Twoją pierwszą pracę, czy zmieniasz pracę już po kilku latach doświadczeń zawodowych,  warto zerknąć na poniższe wskazówki.

 

Przede wszystkim POZNAJ FIRMĘ, do której idziesz na rozmowę. Największą gafą, jaką możesz strzelić 😳, to brak wiedzy na temat organizacji, do jakiej aplikujesz, a także charakteru stanowiska, o jakie się ubiegasz.  Poszukaj informacji odnośnie strony internetowej firmy, przejrzyj materiały w niej zawarte, zobacz od kiedy działa na rynku, jakie ma osiągnięcia, gdzie ma swoje biura, oddziały, filie. Sprawdź czy udziela się także w mediach społecznościowych takich jak Facebook, Instagram, LinkedIn, czy Goldenline. Zobacz jaka „energia bije” z tej organizacji., czy pracodawca inwestuje w rozwój Pracowników, czy organizuje szkolenia/ konkursy motywacyjne/ imprezy integracyjne Oczywiście i tak wszystko „wyjdzie w praniu”, jednak zdobędziesz już jakiś jej obraz, co może zaprocentować podczas rozmowy. Wspominając między wierszami o nagrodzie jaką firma ostatnio chwaliła się na swoim Facebooku 🏆 z pewnością wyróżnisz się z tłumu!

Jeśli jest to dla Ciebie oczywisty punkt- brawo👏uwierz jednak, że dzisiaj, mimo tak wielu informacji na ten temat, dostępności mnóstwa materiałów dotyczących działań rekrutacyjnych, nadal kandydat potrafi przyjść na rozmowę, nie wiedząc w jakiej branży działa firma, do jakiej przyszedł 😳 Możemy się domyślać jaki będzie wynik takiej rekrutacji…   Ale idźmy dalej.

 

Skoro jesteśmy już w temacie mediów społecznościowych, sprawdź także… SWÓJ PROFIL 👀 Tak, tak, chodzi właśnie o Twój profil  w oczach pracodawcy, zarówno na słynnym już Facebooku, ale także w zwykłej wyszukiwarce Google. Czasem nawet nie przypuszczamy jakie „skarby” z naszego życia skrywa przestrzeń internetu  🤦🏻‍♀️🤦🏻‍♂️ Mogą być do z dawna wrzucone do sieci zdjęcia z licealnej imprezy, czy też z ostatniego piątkowego wieczoru, które wrzucił Twój kolega na Facebook’u, oznaczając wyraźnie Twoje konto, a więc dane osobowe. W zależności od tego na jakie stanowisko aplikujesz, sprawdź, czy wizerunek jaki tworzysz w mediach społecznościowych (oczywiście w profilu o dostępności tzw. publicznej, a nie Twoich znajomych) jest zgodny z tym, czym pragniesz się zajmować i jak chcesz się zaprezentować. Pamiętaj pierwsze wrażenie robi się tylko raz ☝️ więc warto działać świadomie i w kierunku, jaki sobie obrałaś/eś.

 

Przygotuj się na PYTANIA DOTYCZĄCE STANOWISKA, na jakie aplikujesz. W zależności od wymogów, jakie pracodawca zamieścił w ogłoszeniu (np. Twojego doświadczenia w danej branży), mogą paść pytania dotyczące propozycji rozwiązania problemu na danym stanowisku pracy. Tak więc nie będzie to dotyczyło tylko kwestii wiedzy i samej teorii jaką posiadasz, ale będą to tzw. „pytania behawioralne” dotyczące Twojego zachowania w danej sytuacji.⚙️ Zastanów się zatem jakie wyzwania możesz zastać na stanowisku pracy, o jakie się starasz– czy jest to dział obsługi klienta, gdzie może pojawić się tzw. „trudny klient”, czy też zadanie zarządzania zespołem, gdzie pojawi się wyzwanie pt. „spóźniający się pracownik”. Warto zrobić sobie w głowie symulacje różnych takich sytuacji, dzięki czemu na samej rozmowie kwalifikacyjnej, będziesz mieć to już przemyślane, a to da Tobie większe poczucie pewności siebie, a co za tym idzie spokój i opanowanie.

Także pod tym kątem przejrzyj dokładnie swoje CV i zobacz co ze swojego doświadczenia zawodowego (nawet jeśli do tej pory były to tylko praktyki na studiach, czy też wakacyjna praca), możesz użyć na korzyść przyszłego stanowiska pracy i zadań, które mogą się z nim wiązać. 💪

 

Zanim udasz się na rozmowę o pracę, rozeznaj się jakie ZAROBKI są możliwe w tej branży, na podobnym stanowisku. 💰 Możesz sprawdzić różne raporty wynagrodzeń dostępne w sieci (w danym czasie, branży i województwie), jak i doświadczenie Twoich znajomych, którzy w danym sektorze działają. Nie trzeba chyba

zaznaczać, aby porównywać się ze stanowiskiem i stażem podobnym swojemu, tak więc jeśli to Twoja pierwsza praca, nie wymagaj stawki  pracownika z 5 letnim doświadczeniem, mimo że branża będzie ta sama. Wiemy, że temat finansów nie zawsze jest komfortowy 😐 ale licz się z tym, że pytanie dotyczące Twoich oczekiwań co do wynagrodzenia,  padnie z ust potencjalnego pracodawcy. Oczywiście są różne motywy podjęcia zatrudnienia (pasja, realizacja marzeń, zdobycie praktyki i doświadczenia itp.), ale przyznasz, że po to podejmujemy pracę, aby zarabiać, tak więc tego tematu nie unikniemy. 💪

 

               To tylko kilka wskazówek dotyczących przygotowania do rozmowy kwalifikacyjnej. Nie piszemy tu o punktualności⌚️, ubiorze👔, podawaniu ręki🤝, czy kontakcie wzrokowym 👀, ale wymieniamy kilka niezbędnych, naszym zdaniem, ‘zabiegów’ przed samym spotkaniem.

‘Zabiegi’ te pomogą Ci nie tylko uchwycić perspektywę firmy i stanowiska, na jakie aplikujesz, ale pomogą Tobie samemu odpowiedzieć na pytanie: „Czy naprawdę jestem zainteresowany pracą w tej firmie/branży/ na tym stanowisku? To może zaoszczędzić nie tylko czas, ale i brak późniejszych rozczarowań.

Niezależnie czy szukasz swojej pierwszej pracy, czy nowych wyzwań w kolejnej firmie, życzymy Tobie powodzenia!!! Klucz do sukcesu jest w Tobie, Twoim podejściu, zaangażowaniu i tym w jaki sposób dasz się poznać. Życzymy Tobie nie tylko spełnienia na wymarzonym stanowisku i satysfakcjonujących zarobków, ale także tego, by Twój Pracodawca był z Ciebie zadowolony. To będzie oznaczało, że rekrutacja zakończyła się sukcesem dla obu stron 😊  

____ POBIERZ PDF’a, z ZADANIEM DO WYKONANIA oraz  miejscem na Twoje notatki____

Powodzenia!

– redakcja Akademii Avidy

 

Te artykuły mogą Cię również zainteresować:

👉  Jaką jesteś wizytówką samego siebie?   http://avida.com.pl/jaka-jestes-wizytowka-samego-siebie/

👉 Jak napisać DOBRE CV?  http://avida.com.pl/jak-napisac-dobre-cv/

 

Tagi: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,