Style Switcher

Predefined Colors

Opublikowano

JAKĄ JESTEŚ WIZYTÓWKĄ SAMEGO SIEBIE?

Autor: avida0 komentarzy Kategoria: Aktualności

 

Witaj w kolejnym wpisie naszego avidowego bloga. Nie zapomnij pobrać PDF’a z podsumowaniem artykułu, w którym znajdziesz miejsce na swoje NOTATKI i ZADANIA do wykonania! 📰  Dziś jesteśmy krytyczni- ale czasem tak właśnie trzeba, by było konstruktywnie! Zastanawiałeś się kiedykolwiek nad tym…

 

JAKĄ JESTEŚ WIZYTÓWKĄ SAMEGO SIEBIE?

 

Zdolności, potencjał, umiejętności, kompetencje, predyspozycje- festiwal pięknych słów, używany głównie jako opis w CV, gdy szukamy pracy, bądź tworzymy profile na platformach biznesowych, czy w mediach społecznościowych. Jakże łatwo przychodzą nam do głowy, gdy tworzymy wizytówkę siebie. PO CO? Gdyż chcemy dobrze zaprezentować się komuś, kogo zazwyczaj nie znamy. Komuś, kto czytając nasz ‘opis’ ma zdecydować czy warto się z nami spotkać, pójść na randkę, nawiązać współpracę, czy zaproponować nam pracę 😊 Oczywiście możemy zastanowić się nam tym: czy CHCEMY, czy MUSIMY– bo przecież wszyscy tak robią!

Nie zmienia to postaci rzeczy, że kreowanie ‘profesjonalnego’ wizerunku siebie w domowym zaciszu, w komfortowych warunkach, przychodzi nam z lekkością. Dając upust kreatywności, skaczemy po klawiszach klawiatury tworząc piękne zdania, a gdy dodamy do tego atrakcyjne zdjęcie, czujemy, że ZROBILIŚMY TO DOBRZE! No dosłownie- sam bym siebie zatrudnił- nie ma innej opcji! 🤗

 

Od ogółu do szczegółu… Dziś chcemy Cię zapytać- gdzie TWOJE zdolności, potencjał, umiejętności, kompetencje, predyspozycje chowają się na co dzień? Czy faktycznie wykorzystujesz je w pracy, w życiu, w relacjach? CZY JESTEŚ DOBRĄ WIZYTÓWKĄ SAMEGO SIEBIE?

Czas na rachunek sumienia!  Oto lista najbardziej popularnych cech/ umiejętności/ zalet, którymi dekorujemy się jak choinkę bombkami:

 

  1. Z sukcesem realizuje postawione cele

Należałoby rozpocząć od tego, czy w ogóle je sobie stawiasz? Czy Twoje cele zawodowe nie ograniczają się do tego, czego wymagają od Ciebie inni, np. pracodawca narzucając Tobie ilość przerobionych dokumentów księgowych, sprzedanych zabawek, obsłużonych klientek w salonie fryzjerskim, czy czegokolwiek innego?  A co z samorealizacją, edukacją, planami prywatnymi?

  1. Łatwo się uczę

Super, ale właściwie czego? Tego co musisz bo np. objąłeś nowe stanowisko, czy tego czego chciałbyś nauczyć się dla samego siebie? Tego, co przybliży Cię do podnoszenia kompetencji, realizacji pasji, czy wiedzy ogólnej. Zastanów się, kiedy ostatnio nauczyłeś się czegoś, czego nie musiałeś.

  1. Łatwość w nawiązywaniu relacji

Świetnie! Pytanie, czy wykorzystujesz tę umiejętność do budowania i podtrzymywania relacji, czy po prostu nie wstydzisz się powiedzieć ‘dzień dobry, jestem…’. Można pójść dalej, czy dzięki swojej naturalności w nawiązywaniu relacji wynosisz z tego coś dobrego dla siebie, dla zespołu, dla firmy, dla znajomych, czy rodziny? To bez wątpienia duży atut, zwłaszcza gdy uzmysłowimy sobie, że ludzie w tzw. realu mają z tym coraz większy problem.

  1. Ambicja

Wspaniała cecha, dzięki której nigdy nie powinieneś stanąć w miejscu. A jak jest naprawdę? Czy ambicją jest realizacja ambitnych celów, które są Ci narzucane? Czy masz w sobie ambicję, by piąć się wyżej, udoskonalać swoje umiejętności, kompetencje itp.? Czy wychodzisz poza strefę własnego komfortu by podnosić sobie poprzeczkę i robić więcej niż musisz?

  1. Determinacja

Cudownie, to oznacza, że łatwo się nie poddajesz! Jeśli pojawia się trudność, to podciągasz  rękawy i wrzucasz piąty bieg! Zamiast narzekać, działasz, bo nie poddajesz się bez walki. Pytanie- czy potrafisz uruchomić determinację również wtedy gdy coś możesz, a nie musisz, np. do celów prywatnych? Zastanów się, co ostatnio (poza pracą zawodową) udało Ci się osiągnąć dzięki swojej determinacji

  1. Sumienność i pracowitość

Bajka- do tego jesteś na pewno świetnie zorganizowany! Wiesz dokładnie co masz zrobić, co należy do Twoich obowiązków zawodowych, czy prywatnych, a dzięki pracowitości nie poddajesz się ludzkim słabościom. Nie trzeba zaglądać Ci przez przysłowiowe ramie, pytać, czy o czymś pamiętasz, bo sumienność nie pozwala Ci na kumulowanie się  niezrealizowanych zadań. A może jednak bywa z tym różnie i nie zawsze jest tak idealnie? 😇  

  1. Profesjonalizm

A co to właściwie znaczy? Dla jednego będzie oznaczało wykonywanie konkretnego, sprecyzowanego/ specjalistycznego zawodu („On/ona jest profesjonalnym fotografem”. Ale czy sam fakt, że ktoś jest fotogram oznacza, że wszystkim uznają zdjęcia za profesjonalne?). Dla drugiego profesjonalizm, to TO, co widać- czyli świetne przygotowanie, prezencja, branding, gadżety itp. („No widać, że to profesjonalista, ładnie ubrany, w super aucie, z pięknym katalogiem i zostawił mi fajny długopis”). Dla trzeciego profesjonalizm mierzony jest przez pryzmat merytoryki, wiedzy, doświadczenia itp. („profesjonalista w swoim fachu”/ „profesjonalista pełną gębą”).  To jak jest z Tobą- jakim TY jesteś profesjonalistą?

  1. Optymizm

Szczęśliwy człowiek! Nigdy nie wstaje lewą nogą, pewnie nie spóźnia się do pracy, szklanka jest zawsze do połowy pełna, więc nie pozwala sobie na ludzkie słabości. Gdy pojawia się problem, to zawsze wierzy w pozytywne zakończenie. Nie szuka dziury w całym, nie prowokuje konfliktów, wierzy w ludzi, dzięki czemu gasi przysłowiowe pożary generowane przez pesymistów. Do tego jest duszą towarzystwa i zaraża swym optymizmem wszystkich wokół siebie! Jeśli taki właśnie jesteś- to gratulujemy Ci serdecznie i z pełnym przekonaniem twierdzimy, że większość ludzi może Ci szczerze pozazdrościć 😊

  1. Doświadczenie poparte sukcesami

Można by mnożyć przykłady z życia zawodowego i prywatnego, w których miarą sukcesu okazało się po prostu… przetrwanie 😳. Prywatnie- każdy z nas jest inny. Zawodowo- zbyt często przypisujemy sobie za sukces realizację celów wynikających z naszych obowiązków służbowych. Sukcesem będzie z pewnością zdobycie wyróżnienia, nagroda w konkursie, awans: stanowiskowy, czy zarobkowy, pogłębienie wiedzy ponad to ‘co muszę’, podniesienie kompetencji itp..

  1. Pasja/hobby…

Są tacy, który twierdzą, że właśnie przy realizacji pasji kształtuje się charakter i osobowość. Dlaczego? Bo realizację pasji trzeba pogodzić z życiem zawodowym, prywatnym, co oznacza, że bardzo często niesie ze sobą wiele wyrzeczeń: czasowych, finansowych, a nawet zdrowotnych. Pasja to poświęcenie, a wielu z nas określa nią ‚zwykłe’ czynności, które po prostu lubi robić, jak: słuchanie muzyki, oglądanie filmów itp. Te czynności wrzucane są do szufladki ‘czasoumilaczy’ 😊

Jak to jest u Ciebie? Masz prawdziwe hobby/ pasję, czy potrafisz się przyznać do tego, że jeszcze jej nie odnalazłeś?… no bo nie śpiewasz, nie grasz na instrumencie, nie podróżujesz, nie jeździsz na motorze, konno, sport generalnie Ci zwisa i powiewa, nie szydełkujesz i nie szyjesz pluszaków.   To nic złego- ale zastanów się, czy nie warto poszukać ‘swoje miejsca na ziemi’? 😊

 

Już dawno nie mieliśmy do Ciebie tylu pytań 😇  Pewnie zastanawiasz się, co właściwie autor miał na myśli… Na pewno NIE negujemy i NIE umniejszamy znaczenia opisanych powyżej cech/ umiejętności.  Stawiając wiele znaków zapytania, chcemy, byś zastanowił się- czy w pełni wykorzystujesz swoje zdolności, potencjał, umiejętności, kompetencje i predyspozycje.  

Mówiąc wprost- chcemy, byś dowiedział się- jaką jesteś wizytówką samego siebie 😊  Rachunek sumienia do którego Cię namawiamy, ma pokazać Ci  REZERWY POTENCJAŁU, które w sobie nosisz. Rozwiąż zadania, które dla Ciebie przygotowaliśmy 📝 i wykorzystuj własne predyspozycje do dalszego rozwoju i sukcesów! Powodzenia.

 

____ POBIERZ PDF’a, w którym czekają na Ciebie ZADANIA i miejscem na Twoje notatki____

 

Pozdrawiamy Cię serdecznie,

– redakcja Akademii Avidy

 

 

Zainteresował Cię temat wyznaczania celów i ich realizacji? Służymy linkiem:

odc.5_ WYZNACZANIE CELÓW: http://avida.com.pl/wyznaczanie-celow-po-co-mi-to/

odc.6_  5 WSKAZÓWEK na to- JAK realizować cele:  http://avida.com.pl/5-wskazowek-jak-realizowac-cele/

 

Tagi: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,