Style Switcher

Predefined Colors

Opublikowano

NAMIERZ SWOJEGO ZŁODZIEJA– CZYLI CO OKRADA CIĘ Z CZASU?

Autor: avida0 komentarzy Kategoria: Aktualności

 

NAMIERZ SWOJEGO ZŁODZIEJA– CZYLI CO OKRADA CIĘ Z CZASU?

Dzisiejszy wpis można traktować jako kontynuację artykułu z minionego tygodnia, czyli: 10-ciu zasad efektywnego zarządzania czasem. Na początek przypomnienie- każdy z nas ma do dyspozycji 24 godziny w ciągu doby, nie mniej, nie więcej. Skoro nikt nie jest faworyzowany, to jak wytłumaczyć fakt, że niektórzy poprzez to co robią i jakie mają efekty swoich działań/ pracy, sprawiają wrażenie, jakby ich doba była zdecydowanie dłuższa? Jak to się dzieje, że ONI robią więcej, działają owocniej, mając ten sam zasób czasu? ONI… Jak to brzmi 😊

No dobra, a TY? Jesteś osobą, którą można podziwiać za wzorową organizację, czy jednak ciągle brakuje Ci czasu i notorycznie „gonisz terminy”? Odpowiedź sobie szczerze, a my tymczasem postaramy się wskazać Tobie GDZIE leży sekret. Jeśli masz pod ręką coś do pisania i kartkę papieru, to mogą się przydać, gdyż dzisiejszy wpis ma charakter warsztatowy 😊

____ POBIERZ PDF’a w wersji do druku i z miejscem na Twoje notatki____

 

Zastanawiałeś się jak wygląda Twój dzień? Nie tylko dzieląc go na przedziały czasowe pt.: dom, praca, siłownia, ale godzina po godzinie, minuta po minucie? Wiesz na co tak naprawdę przeznaczasz swój czas, a więc i swoje życie? Na co zrzucasz winę, gdy nie wyrobiłeś się znów w terminie? Bałagan na biurku, na którym nic nie możesz znaleźć i szukanie jednego dokumenty zajmuje Ci trzy razy więcej czasu? Na kolegę w pracy, który ciągle prosi Cię o pomoc, czy opowiada o ostatniej imprezie (by był mega wypasss!), odwodząc Cię od realizacji Twoich zadań? Brak papieru ksero/ kopert/ tuszu do drukarki/ ładowarki do telefonu/ nawigacji samochodowej/ paliwa w baku i wielu wielu innych ‘problemów’, przez które zabrakło Ci czasu, bądź w ogóle uniemożliwiło działanie?

Jeśli chcesz namierzyć tego, kto CIĘ OKRADA, jeśli chcesz postawić na celowniku swojego ZŁODZIEJA, lub jeśli jest ich więcej- ZŁODZIEI CZASU– zatrzymaj się na chwilę.

Złodziej może czaić się w różnych obszarach naszego życia, od nas samych zaczynając- od nieumiejętnego zaplanowania dnia pracy, po brak asertywności w kontakcie z innymi ludźmi. Przecież to nie grzech, że lubimy sobie pogadać, poleniuchować, czasem nawet się poobijać. Absolutnie nie jesteśmy od tego by mówić Ci co możesz, a czego nie, ale musisz uzmysłowić sobie, że z części z nich POWINIENEŚ rezygnować np. w pracy.

 

Przykład- można poplotkować z koleżanką biurko dalej, zagadać się przy robieniu kawy, czy z większą ekipą na papierosie, ale z zachowaniem rozsądku! Nikt nie chce byś zamykał się ‘społecznie’, dlatego używamy określenia asertywności, która NIE MA ELIMINOWAĆ, a pomóc zachować UMIAR. Łatwo mówić, trudniej zrobić… Pewnie, że tak! Nobody said it was easy! Ale można przecież powiedzieć kumplowi, który nawija już 10min o wspomnianej imprezie „stary pogadamy później, muszę to teraz skończyć’, koleżance, która opowiada o udanych zakupach przy robieniu kawy <która w sumie już wystygła> „słuchaj, to pokaż mi później te rzeczy, albo spotkajmy się po pracy”.

Przeanalizuj co takiego zabiera najwięcej Twojego czasu, który mógłbyś wykorzystać produktywnie. CO powoduje, że zabierasz się za zadanie od rana, a popołudniu jeszcze nawet go nie rozpocząłeś, albo co gorsze- w ogóle o nim zapomniałeś! Aaaaaaa!

Dobra, zakładamy, że chcesz pracować i funkcjonować bardziej produktywnie i rozumiesz DLACZEGO zlokalizowanie złodziei czasu jest Tobie w ogóle potrzebne.  Zastanów się, które pozycje z poniższej listy, wśród tych pięciu grup, są Tobie najbliższe:

PLANOWANIE CZASU ORAZ METOD PRACY
[ ] Niejasne wyznaczanie celów
[ ] Nieodpowiednie planowanie dnia
[ ] Próba realizacji zbyt wielu spraw naraz
[ ] Brak wiedzy o wszystkich czynnościach
[ ] Spontaniczne priorytety

OSOBISTY STYL PRACY
[ ] Zawalone biurko
[ ] Bałagan w papierach
[ ] Chęć znajomości wszystkich faktów
[ ] Zagłębianie w biurokratyczne procedury
[ ] Produkowanie niepotrzebnych notatek, pism

ZAKŁÓCENIE SPOWODOWANE PRZEZ INNYCH
[ ] Rozmowy telefoniczne
[ ] Niezapowiedziani goście
[ ] Przedłużone narady
[ ] Odwracanie uwagi, hałas
[ ] Rozmowy prywatne

OSOBISTE SŁABOŚCI
[ ] Pośpiech, niecierpliwość
[ ] Niska motywacja własna
[ ] Brak umiejętności powiedzenia „nie”
[ ] Brak samodyscypliny
[ ] Zwlekanie i brak stanowczości

ZESPOŁOWE SŁABOŚCI
[ ] Brak koordynacji pracy zespołowej
[ ] Brak delegowania
[ ] Niepełne i opóźnione informacje
[ ] Brak precyzji w przekazywanych informacjach
[ ] Brak punktualności

Na wersji do wydruku znajdziesz miejsce, w którym możesz wypisz te, które zaznaczyłeś. Zachęcamy Cię do wykonania tego zadania, niech Ci się utrwalą i zapiszą w pamięci.

 

To oczywiście nie jest jeszcze rozwiązanie, ale dopiero DIAGNOZA ZŁODZIEI. Dobrą wiadomością jest to, że bez diagnozy, nie można wyleczyć problemu, tak więc jesteś na dobrej drodze! 🙂

Wybierz z powyżej listy 3 złodziei, którzy stanowią dla Ciebie największe wyzwanie i zastanów się co możesz zrobić już dziś, żeby je wyeliminować ze swojego życia. Skup się na szczegółach rozprawienia się z nim , np.:
Złodziejem czasu w pracy może być np. YouTube, włączam sobie ulubioną piosenkę, czy filmiki, a po pół godzinie orientuje się, że oglądam jeden za drugim, mało tego ciągle wyszukuje nowych! Jak mogę go wyeliminować? -> zablokować YouTube’a na komputerze służbowym, a jeśli już muszę włączyć sobie jakąś muzykę, bo nie mam dostępu do innego odtwarzacza, to wybieram radio internetowe. Jeśli koniecznie uprę się na konkretny ‘styl’ muzyki, to odtwarzam ją na YouTubie, ale bez podglądu ekranu, czyli bez teledysków. Mogę również od razu włączyć gotową playlistę, dzięki czemu nie muszę przechodzić na ekran Youtuba co 3-4 minuty i wybierać kolejnych numerów.

             ZŁODZIEJ                                 JAK MOGĘ GO WYELIMINOWAĆ JUŻ DZIŚ?

1.

2.

3.

Jeśli wykonałeś to zadanie, to znalazłeś swoje indywidualne rozwiązanie- gratulujemy! Pamiętaj, że to dopiero początek na Twojej drodze ‘walki o siebie’ 🙂
Każdy dzień składa się z 24 godzin, (prawie) każdy rok z 365 dni, a z każdego roku– nasze życie.

 

Co istotne, omówiona dziś asertywność może okazać się zbawienna nie tylko DLA CIEBIE, ale również dla Twoich bliskich, czy współpracowników. Pomyśl tylko- jeśli wszyscy zwiększyliby swoją produktywność w pracy, to nie dość, że zarobiliby więcej pieniędzy, mieliby więcej czasu wolnego dla siebie, bliskich, na integrację czy realizację swoich pasji, to ulepszyłoby również funkcjonowanie całego zespołu i firmy! To twierdzenie nie jest przesadne, bo mamy do czynienia z reakcją łańcuszkową. Będąc złodziejem czasu dla innych, wpływasz na funkcjonowanie swoje i czyjeś, a zarówno Ty jako rozpraszający, jak i osoba, którą rozpraszasz, dajecie ciche przyzwolenie na takie zachowania w Waszym środowisku. W sytuacjach prywatnych działa dokładnie tak samo. O zgrozo, to jest jak wirus!

Podsumowując, praca nad eliminowaniem złodziei czasu nie tylko może pomóc w realizacji zadań w pracy, ale może się przełożyć na jakość Twojego funkcjonowania we wielu sferach życia- Twojego i osób z Twojego otoczenia.

Spróbuj, zacznij, działaj! Wszystko jest w Twoich rękach!
– redakcja Akademii Avidy

 

 

Jeśli przegapiłeś nasz ostatni artykuł o 10 zasadach efektywnego zarządzania czasem, to koniecznie musisz go przeczytać, KLIKAJĄC w nazwę artykułu.

 

 

 

Tagi: , , , , , , , , , ,