Style Switcher

Predefined Colors

Opublikowano

ZASADA 90/10_ która może uratować niejedną sytuację!

Autor: avida0 komentarzy Kategoria: Aktualności

Witaj w kolejnym wpisie naszego avidowego bloga. Nie zapomnij pobrać PDF’a z podsumowaniem artykułu, w którym znajdziesz miejsce na swoje NOTATKI! 📰 Dziś o zasadzie, która może pomóc Tobie zrozumieć osoby z Twojego otoczenia, a nawet uratować niejedną sytuację…

ZASADA 90/10

Życie i funkcjonowanie w społeczeństwie opiera się na mniej lub bardziej utartych zasadach.

PRAWDA czy FAŁSZ???  No prawda, bo trudno wyobrazić sobie istnienie jakiejkolwiek grupy społecznej, w której nie obowiązywałyby żadne zasady, czy te pisane, czy niepisane. Człowiek jest istotą społeczną, dlatego idąc dalej, należy zauważyć, że każdy z nas należy do co najmniej kilu grup społecznych takich jak: rodzina, znajomi, osoby z pracy. Kolejnymi grupami, do których przynależysz (formalnie bądź nie) są te, o których decydują Twoje hobby, gusta, czy choćby poglądy polityczne, czy religia, którą wyznajesz. Spokojnie- nie pójdziemy w tę stronę 😊

Ok- ustaliliśmy, że funkcjonujemy w oparciu o zasady, ale… człowiek z zasadami wcale łatwego życia nie ma. Dlaczego? Bo sam fakt, że wyznaje jakieś zasady w pewien sposób ogranicza jego JA. Oczywiście jest również gro osób, którzy funkcjonują w grupie i w ogóle w życiu jedynie dzięki utartym zasadom. Są dla nich niczym checklista niezbędna do podejmowania jakichkolwiek decyzji.

W dzisiejszym wpisie chcemy przedstawić Wam jedną z nich.


ZASADA 90/10 o której coraz częściej słychać we współczesnej psychologii, głosi, że nasza reakcja na wydarzenia, które nas spotykają, jest znacznie ważniejsza, niż samo TO, co się stało.

10% ważności stanowi zatem samo wydarzenie, a aż 90% Twoja reakcja na nie.


Różni ludzie, różnie reagują na tę samą sytuację, ale jakim cudem nasza reakcja jest aż dziewięciokrotnie ważniejsza od tego co nas spotkało? Twierdzenie nabiera sensu gdy uświadomimy sobie, że nasza reakcja może wywołać lawinę reakcji wpływających również na życie innych ludzi. Oznacza to, że jej konsekwencje dotyczą nie tylko Ciebie!!! Posłużmy się przykładem:

 

👉 Jesteś Janem Kowalskim, pracujesz jako kierownik działu obsługi Klienta korporacyjnego w banku, jesteś w szczytowej formie, w krótkim czasie spodziewasz się awansu, na który ciężko pracujesz od wielu lat. Idziesz ulicą, śpieszysz się do pracy. Nagle wpada na Ciebie piękna Joanna z kubkiem kawy ze Starbucks’a, którą Cię oczywiście oblewa! No żesz… jesteś cały w kawie. Co robisz?

1. Wyżywasz się na przerażonej niewiaście, ona nie stoi obojętnie i zaczynacie się kłócić. Ku Twojemu zdziwieniu Joanna zarzuca Ci nieuwagę, twierdząc, że to Ty na nią wpadłeś. Wściekli i poirytowani rozchodzicie się i idziecie do swojej pracy. Każdy z Was przeklinając w myślach tego drugiego pokłóci się z pierwszą napotkaną osobą. Lawina ruszyła, jak się później okaże, to był zły dzień nie tylko dla Ciebie i Joanny.

2. Wyżywasz się na przerażonej niewiaście, doprowadzasz ją do płaczu, pielęgnując tym samym swoją nienawiść do całego świata. Jesteś cholerykiem, więc długo nie wytrzymujesz, obracasz się na pięcie i rzucając kolejne oszczerstwa nie rozglądasz się wchodząc na ulicę wprost pod koła jadącego roweru. Tragedia! Dopowiedz sobie sam co mogło się wydarzyć (ranyyyy… nie musisz od razu wyobrażać sobie śmierci i kalectwa😊)

3. Jesteś wściekły, patrzysz na swoją koszulę, cała uwalona w kawie!!! Zaraz masz spotkanie z ważnym klientem i masz ochotę wrzasnąć na to głupie babsko, patrzysz na nią i…… Bach! Stoi, sam nie wiesz czy patrzy się na Ciebie bardziej zawstydzona, czy przerażona, nerwowo zaczyna szukać chusteczek w torebce. Odgarnia długie włosy z twarzy, za którymi maluje się niewinny uśmiech, wtedy dostrzegasz te magiczne dołeczki… Strzeliła Cię strzała amora Janie Kowalski! Przepadłeś. Od tego CO teraz powiesz i JAK się zachowasz, zależy, czy umówicie się na randkę.

Może i przykład jest nieco przekolorowany, ale czy nie ma prawa wydarzyć się w rzeczywistości? Oczywiście, że ma, tylko wtedy nie masz możliwości wybrania sobie scenariusza jednego z wielu, nie znasz wszystkich skutków, które wydarzą się w przyszłości, bo wszystko dzieje się ‘na żywo’, więc musisz reagować spontanicznie tu i teraz.

Zasada 90/10 ma uzmysłowić Ci, że tak jak o dalszym przebiegu zdarzeń decyduje Twoja reakcja, tak na jej przebieg ma decydujący wpływ również reakcja pozostałych uczestników ‘zdarzenia’. Nazwaliśmy to zdarzeniem, bo w istocie tak właśnie jest- to reakcja łańcuszkowa.
Musisz przewidywać, jak Twoja reakcja zostanie odebrana przez innych, bo jej odbiór będzie miał kluczowe znaczenie w dalszym rozwoju sytuacji. I odwrotnie.

 

👉 Znów jesteś Janem Kowalskim, widzisz na ulicy osobę, z którą pokłóciłeś się wiele lat temu, pomimo, że niegdyś łączyła Was przyjaźń. Kontakt został urwany, ale Ty wielokrotnie powracasz myślami do tamtych czasów. Dziś każdy z Was założył własną rodzinę, dawno zapomniałeś o co tak naprawdę poszło i obiecujesz sobie, że kiedyś zrobisz ten pierwszy krok, by odnowić kontakt. Noooo- to dzieje się, właśnie idzie naprzeciwko Ciebie!!!
Masz 2 sekundy na decyzję- co robisz???

1.   udajesz, że nie widzisz i idziesz w inną stronę?
2.   podchodzisz, zaczepiasz i nie ukrywasz radości ze spotkania?
3.   podchodzisz tylko dlatego, że nie zdecydowałeś się w porę na ad 1, wypowiadasz „cześć” drżącym głosem i idziesz dalej jakby Cię prąd kopnął?
4.   podchodzisz, zaczepiasz, ale oczywiście na wstępie chlapniesz coś czego wcale nie chciałeś powiedzieć?

Jesteśmy przekonani, że nawet teraz- czytając ten wpis na blogu, gdy nie musisz wychodzić ze swojej strefy komfortu- będzie Ci ciężko udzielić szczerej odpowiedzi. Dlaczego? Bo powinieneś już wiedzieć, że założenia co do scenariusza idealnego, a faktyczna działanie, to dwie różne sprawy. Znów zadamy pytanie- dlaczego?

Zastosujmy zasadę 90/10 do tego przykładu, gdzie 10% znaczenia ma sama sytuacja, a 90% reakcja: TWOJA i tej DRUGIEJ OSOBY. Sprawdźmy, czy to faktycznie tak działa. Wybrałeś:

ad.1   czyli poszedłeś w drugą stronę- zdecydowałeś się na taką, a nie inną reakcję, co pomyśli o niej twój przyjaciel/ przyjaciółka i jaki wpływ będzie to miało na Waszą przyszłą relację?
ad.2   czyli podchodzisz i nie ukrywasz radości ze spotkania- ale jak zachowa się druga strona? Co za tym idzie, jak Ty zareagujesz na jej reakcję gdy już nastąpi?
ad.3   czyli mówisz „cześć” i idziesz dalej- jak odbierze Twoje zachowanie przyjaciel/przyjaciółka i jaki wpływ będzie to miało na Waszą przyszłą relację?
ad.4   czyli podchodzisz i mówisz na dzień dobry coś czego nie chciałeś- jak zachowa się druga strona, jaką reakcję wywoła Twoje zachowanie i jaki wpływ będzie to miało na Waszą przyszłą relację?

 

Widzisz teraz, jak łatwo jest oceniać sytuację po fakcie (gdy znasz konsekwencję podjętej decyzji), a jak ciężko jest podjąć racjonalne działanie w chwili bieżącej, którego nie będziesz żałował w przyszłości?
I odwrotnie- co gdy Ty będziesz cieszył się na spotkanie po latach, a przyjaciel/przyjaciółka uda, że Cię nie widzi i pójdzie w inną stronę? Będzie Ci: smutno/ będziesz zły/ poczujesz się niekomfortowo? Jak masz odczytać intencje tej osoby, skoro zachowała się w taki, a nie inny sposób? Pamiętaj, że ona znalazła się w dokładnie tej samej sytuacji, może dziś żałuje podjętej decyzji, ale nie gdybajmy, bo nie o to tu chodzi.

 

Wróćmy na chwilę do zdania z samego początku nasza reakcja na wydarzenia, które nas spotykają, jest znacznie ważniejsza, niż samo TO, co się stało”. Najważniejsze, by mieć tego świadomość. To poważny krok w kierunku pracy nad sobą, ale również zrozumienia osób, z którymi konfrontujemy się czy w relacjach osobistych, czy zawodowych.

Podsumowując, zasada 90/10 ma Ci przypominać o tym, że powinieneś kontrolować swoje reakcję na to co przytrafia się Tobie w ciągu całego dnia. Ale zaraz… nie tylko dnia… tygodnia, miesiąca, roku, może nawet całego życia! Dodatkowo Twoja reakcja ma również wpływ na osoby w Twoim otoczeniu oraz odwrotnie, zatem nagle z jednej z wielu zasad- zrobiła się poważna sprawa!

____ POBIERZ PDF’a w wersji do druku i z miejscem na Twoje notatki____

 

To jak teraz zareagujesz? Polubisz? Skomentujesz? Udostępnisz? 😊
Miłego dnia!
– redakcja Akademii Avidy

 

 

 

Tagi: , , , , , , , , , , ,